Vybírat malé částky z bankomatu v zahraničí není výhodné

Většina Čechů si sice vozí do zahraničí platební debetní karty, ale nejčastěji s nimi platí přímo u obchodníků a to zpravidla kvůli platbám, které jsou bez poplatku. Výběry z bankomatů totiž považují za příliš drahé a i přesto, že si karty sebou vozí, používají je jen v případě nouze, kdyby jim došli valuty.

Výběr ze zahraničních bankomatů

Většina lidí nemá dostatečné informace o výšce poplatků u zahraničních bankomatů. Poplatky za výběr z bankomatů jsou skutečně značně vysoké, obzvláště pokud často vybíráte, můžou vyskákat do značných částek. Výhodu však mají. Jsou snadné a hotovost máte vždy po ruce a pod kontrolou. Vyplatí se vám to zejména v případě, že máte strach sebou nosit hotovost. Je značné riziko nechat hotovost na pláži, případně veškeré peníze na dovolenou v hotelovém pokoji a poplatek za hotelový trezor vyjde až na tři výběry z bankomatů za celou dovolenou.

Každý vlastník debetní karty by měl znát výšku poplatku a podle toho si naplánovat částky a počet výběrů. Taková informovanost pak může ušetřit značnou částku peněz. Vzhledem k tomu, že banky mají, nejčastěji fixní částky za poplatek při výběru bankomatu je samozřejmě výhodné volit co nejmenší počet výběrů. Některé banky ale mají určenou výši poplatku plus procenta z vybírané částky. Nejčastější scénář bývá v podobě 100 kč + 0.5% z vybírané částky a největší fixní poplatek je za 250 korun.

Někteří klienti mají výběry z bankomatů v zahraničí se slevami. Je to především díky tomu, že jejich banka patří do velké finanční skupiny. Pokud tedy patříte mezi zákazníky některých velkých finančních skupiny, je dobré si zjistit předem, kde se bankomaty nacházejí a pokud nevíte, zda do skupiny patříte, obraťte se na svoji banku. Některé úlevy pak bývají spojeny s konkrétním účtem nebo druhem karty.