Roční hlášení za odpady prošlo změnami. Víte, co je nového?

Produkujete odpad? Pak zajisté víte, že ho musíte evidovat. Řešení odpadu je jednou z povinností, které neunikne žádný podnikatel, obec nebo firma. Existuje roční limit, který se týká nebezpečného i běžného odpadu a když ho přesáhnete, týká se vás povinnost zpracovat roční hlášení a odeslat ho na ISPOP. Měli byste vědět, že se roční hlášení od roku 2021 řídí novým zákonem o odpadech 541/2020 Sb. a přináší některé důležité změny.

Jaké změny zákon přinesl?

Podstatné změny jsou celkem 2 a první z nich se týká limitu u odpadů. U běžného odpadu platí, že se vás roční hlášení týká tehdy, když produkujete více než 100 tun ročně. Zde se limit nijak nezměnil, změnil se však u nebezpečného odpadu, dříve se vás povinnost ročního hlášení týkala od 100 kilogramů, nově se však hranice zvýšila na 600 kilogramů nebezpečného odpadu za rok. Pokud tedy neprodukujete nebezpečného odpadu tolik, roční hlášení řešit nemusíte. I když jste v limitu, neznamená to, že byste nemuseli odpad evidovat, evidence je důležitá a jejím prostřednictvím můžete před případnou kontrolou dokázat, že jste v limitu.

Druhou změnou je změna termínu, do kterého je třeba roční hlášení odeslat a ISPOP. Víte, do kdy podat roční hlášení o produkci odpadů 2021? Dříve to bylo do 15. února následujícího roku, nově se termín posunul a sice do konce února. Na zpracování máte tedy trochu více času.

Nechte si s ročním hlášením pomoci

Je to vyčerpávající zpracovávat tyto byrokratické povinnosti. Naštěstí si můžete ušetřit práci tím, že necháte problematiku odpadů zkušené firmě na Rocnihlaseni.cz. Roční hlášení za vás řádně zpracuje a odešle ho na ISPOP. Tato firma dělá roční hlášení pro nespočet živnostníků, společností i obcí. Můžete se k nim přidat a ušetřit si tak mnoho práce i starostí. Navíc budete vědět, že máte vše vyřízené správně a včas.