Podlahové profily a lišty, levné řešení pro zútulnění bytu

Pokud budete pokládat novou podlahovou krytinu, pak se rozhodně neobejdete bez podlahových lišt a profilů. Podlahové lišty a profily jsou určeny ke spojování jednotlivých ploch či dílů, k zakončení podlahy u stěn, k uložení elektrického vedení nebo kabelů domácí elektroniky, k přechodům dvou ploch o nestejné výšce a k dalším účelům.

Sortiment podlahových lišt a profilů zahrnuje pestrou škálu těchto pomůcek, jejichž úkolem je vytvořit ucelenou a dokonalou plochu a zabránit třepení okrajů. U linolea a podobných krytin z PVC, nebo u koberců hrozí obvyklé kroucení a zvedání okrajů, které hrozí zakopnutím a postupným odtrhováním krytiny od podkladu. Proto jsou podlahové lišty a profily nepostradatelnou součástí každé podlahové krytiny.

1002570_493289700755200_1525076255_n

Materiál a provedení

Například při pokládání plovoucí podlahy se používají speciální kategorie lišt z PVC. Další možností jsou lišty a profily z eloxovaného hliníku. Výhodou je pestrý výběr barevných odstínů, takže lze ke každému dekoru zvolit příslušnou lištu či profil. Hliníkové podlahové lišty a profily je potaženy fólií s imitací dřeva, včetně napodobení přirozené struktury dané dřeviny. Podlahové lišty tak dokonale splynou s plovoucí podlahou a nehrozí ani zakopávání a jiné nepříjemnosti, neboť profil těchto lišt je zaoblený.

1011530_493289760755194_2048702231_n

Lišty a profily určené na koberce

Spojovací kobercové lišty a profily jsou určeny ke spojování dvou či více kobercových ploch. Dělí se na dvě skupiny z nichž jednu tvoří lišty a profily šroubovací a druhou samolepící. Lišta či profil má ve své spodní části jemné zoubky, které zabraňují vysmeknutí koberce. Na výběr jsou různé tloušťky lišt a profilů, jsou však i spojovací kobercové lišty a profily, jejichž pomocí lze spojovat kobercové plochy o libovolné tloušťce.

Jiné druhy lišt a profilů

Kromě nejrůznějších zakončovacích a spojovacích lišt se v interiéru používají i netypické podlahové lišty. Patří k nim například přechodové lišty a profily sloužící k vedení elektrické instalace nebo kabelů k domácí elektronice. Dále to jsou například schodové hrany nebo schodové profily pro LED osvětlení, nájezdové či obkladové profily a lišty z PVC, eloxovaného hliníku, mosazi a nerezu.