Na hranici chudoby je více než desetina Čechů

Více jak desetina obyvatel České Republiky byla loni ohrožena chudobou. Počet domácností s příjmem pod hranicí chudoby vzrostl za rok o 86 tisíc na 1,022 miliónu a jejich podíl na celkové populaci se zvýšil z devíti procent na necelých 10%. Vyplývá to z informací, které poskytl Český Statistický Úřad.

V roce 2006 začala míra chudoby klesat, až do roku 2009 to bylo z 9,9 na 8,6 procent. Vinou hospodářské krize se situace obrátila a začala opět růst. Nejvíce jsou příjmovou chudobou ohroženi nezaměstnaní, kteří tvoří více než polovinu těchto osob. Dalšími ohroženými jsou neúplné rodiny s dětmi, rodiny se třemi a více dětmi i jednotlivci s věkem nad 65 let. Také se zvyšuje celkový podíl osob, které trpí nedostatkem materiálních věcí nebo si nemohou dovolit určité služby či požitky.

Více jak polovina českých domácností vychází se svými příjmy obtížně a nemohou téměř vyjít a pouze třetině domácností to nedělá problém. Největší náklady padají na bydlení, to za velkou zátěž považuje více než 25 procent domácností. Ostatní domácnosti (64 procent) připustili, že náklady za bydlení jsou pro ně určitou zátěží.

Nejvíce odpovědný je za to růst přijmu domácností, ten se znatelně zpomalil oproti nákladům, které stouply. Příjem na osobu v roce 2010 byl 167.400 korun, což je zhruba o sto korun měsíčně více než v loňském roce.

Nejvíce příjmy vzrostly u seniorů. Jejich příjem na osobu činil nárůst o 2,6 procent a čistý roční příjem pak byl 134.600 korun. Dalším typem domácností co si polepšil v ročním příjmu, byly domácnosti s vyšším vzděláním a to o 1,2 procenta. Jejich příjmy patřily mezi domácnostmi mezi nejvyšší a suma se pohybovala kolem 172.500 korun na osobu za rok.

Díky snížením průměrné měsíční výše podpory v nezaměstnanosti klesl peněžní příjmy i v domácnostech nezaměstnaných. Jejich příjmy se snížili o 2,2 procenta na 76.900 korun na osobu za rok.