Nezapomeňte poslat peníze včas, aby došli ještě letos

Pokud se chystáte zaplatit složenky či úvěry a další výdaje, které platíte přes svoji internetovou banku, myslete na to, aby platba přišla včas. Konec roku sebou totiž přináší do platebních transakcí trochu zmatku. Pokud tedy potřebujete poslat peníze tak, aby došly příjemci ještě letos, bude dobré, pokud na to budete myslet a nepošlete ho na poslední chvíli.

Je v celku jasné, že čím dřív pošlete peníze na účet příjemce, tím dříve dorazí. Nebudete se muset tak obávat, že peníze nepřijdou včas. Pokud ale vše necháte na poslední chvíli, ať už vaši vinou nebo nešťastnou shodou okolností, musíte přemýšlet nad tím, zda příjemce vašich peněz má účet u stejné banky jako vy nebo u jiné tuzemské či dokonce u zahraniční banky.

Úterý je poslední den v roce a prakticky u všech bank budete moci poslat peníze příjemci ze stejné banky prostřednictvím přepážky na pobočce. Některé banky mají i speciální sběrné boxy určené pro příkazy k úhradě, přesto většina bank požaduje, aby klienti do nich vhodili příkazy dříve než na Silvestra.

Pokud příjemce má účet jinde než u vaší banky, máte čas na poslání jen do pátku 27. Prosince. Hlídejte si proto tento datum, aby peníze přišly na účet ještě letos. Platí to jak na podání příkazu v bance tak pro verzi internetového bankovnictví. Pokud to nestihnete, je k dispozici takzvaná prioritní platba. Poslat peníze lze i v posledním dnu roku 2013. Nicméně cena za tuto službu je celkem vysoká a mnohdy se pohybuje v řádech stovek korun. Další možností je, že účet na, který posíláte peníze, je zapsán u zahraniční banky. U takového případu je lepší počítat s větším předstihem a peníze tak poslat o den či dva dříve než je tomu u tuzemských bank. Nejlépe uděláte, pokud platbu zašlete nejpozději 26. prosince. V takovém případě se nemusíte obávat, že by platba nedorazila v čas, přesto platí čím dříve tím lépe.