V době krize si stále více lidí nevystačí s jedním příjmem. Nezbývá tak jiná možnost, než si hledat další přivýdělek. Podle oficiálních zdrojů přiznává další pracovní poměr přes sto tisíc lidí, podle neověřených informací může mít vedlejší příjem přes milión zaměstnaných lidí.
U řady lidí je jedinou možností jak si přilepšit a zvýšit své přijmi získání dalšího pracovního závazku. Formy mohou být různé. Brigády, dohody o provedení práce, nástup do druhého zaměstnání či zahájení vlastního podnikání. V loňském roce a ani v tom letošním totiž většina firem mzdy nenavyšovala, naproti tomu vzrostly životní náklady.
Důvody proč, někteří vyhledávají druhý příjem, jsou různé. Někteří si chtějí zvednout svoji životní úroveň a jiní se zase obávají možnosti dluhové propasti, a proto sázejí na druhé zaměstnání.
Zajímavé informace najdete na magazínu podnikání.
Statistické údaje hovoří jasně. Téměř polovina domácností má problémy, jak vyjít s příjmy. Více než sto tisíc lidí se oficiálně přiznává k druhému zaměstnání. Další odhady poukazují na to, že téměř čtvrtina z celkového počtu zaměstnaných (4,7 miliónu) využívá různé druhy přivýdělku. V posledním čtvrtletí dokonce vzrostl i počet osob co si pořídili živnostenský list.
Tato situace není jen českou doménou. Sousední Německo rovněž hlásí nárůst počet lidí, kteří nevyjdou s jedním příjmem. Podle úřadu si vedlejším příjmem polepšilo 2,66 miliónu lidí.
Dvě a v některých extrémních případech i tři povolání nesou zdravotní rizika. Podávat špičkový výkon šestnáct hodin denně je nemožné. Lidský organismus není stroj. Nehledě na to, že rostou nároky na zaměstnance. Práce přes čas a ještě o víkendech je již běžnou záležitostí. Často se také díky druhému zaměstnání zvyšuje míra stresu. Není se pak čemu divit, že se otevírá brána k mnohem vážnějším zdravotním problémům.