Životní pojištění je doménou mužů

Pojistit život si nechávají především muži, ženy se často podceňují. Nepsaným pravidlem ve společnosti je, že životní pojištění by měl mít v rodině uzavřené ten, kdo vydělává v domácnosti více peněz. Statisticky ženy do rodiny přinášejí méně peněz než muži, proto hlavní volba na uzavření životní pojistky padá na muže.

Nadpoloviční část české populace má uzavřenou životní pojistku. Celkové množství je kolem šesti milionů smluv o životním pojištění. Současný trend ovšem poukazuje na snižování nových smluv o pojistce na život. V první polovině letošního roku se počet uzavřených smluv snížil o sto tisíc. Nicméně průměrné pojistné na jednu smlouvu se zvýšilo o 1,7 procenta.

Muž tvoří více jak 60 procent celkových smluv a více než jedné čtvrtině lidí stačí mít v rodině jednu smlouvu o životním pojištění. Přitom o důležitosti finanční ochrany zdraví je přesvědčeno 82 procent lidí. Rozpor mezi tím co děláme, a měli bychom udělat, není ničím novým. Češi jsou známí svým rozporem v pojištění. Nehledě na fakt značné diskriminace na základě pohlaví. Žena je stále vnímána jako méně významná z pohledu finančního přínosu než muž.

V roce 2012 činil průměrný plat muže 28 916 korun, ženy vydělávaly v průměru o více než šest tisíc korun méně – 22 683 korun. Průzkum dále poukázal na další zajímavá fakta. Ženy nakládají a hospodaří s financemi mnohem opatrněji než muži. Také méně riskují. Více jak tři čtvrtiny žen se bojí vzít půjčku, více spoří při nákupech. Vyhledávají nejvýhodnější balíčky a nabídky, nakupují ve velkém a jsou ochotné slevit z kvality, pokud bude cena výrazně nižší.

Na druhé straně většina žen drží pevnou ruku nad rodinným rozpočtem a zároveň jsou citlivé vůči potřebám ostatním. Přispívají také častěji než muži na potřeby tělesně postiženým případně na charitu.