Evropské banky se hojně vyhýbají zdanění příjmů

Zjištění na základě každoročních finančních zpráv bylo doslova děsivé. Většina velkých evropských bank si totiž odlévá peníze do daňových rájů.

Daně jsou trnem v oku každého z nás. O to víc vadí podnikatelům, kteří musí odvádět ročně milionové částky. To samé platí i pro banky. Podle posledních zjištění evropské Transparency International se totiž většina velkých evropských bank vyhýbá zdanění zisku.

Do daňových rájů tečou miliony

Když si klient chce založit účet, musí platit. Když si chce půjčit, musí platit úroky. Na tom není nic zvláštního. Zvláštní ale je jednání některých velkých evropských bank, které neměří stejným metrem. Většina z nich totiž využívá děr v zákonech a odvádí svůj kapitál do cizích zemí. Daňové ráje, kde neplatí tak přísná pravidla pro zdanění, tyto instituce vždy rádi přivítají.

Pro ně to navíc není nic těžkého. Nepotřebují k tomu ani offshore společnosti. Jelikož v dané zemi sami sídlí, využívají k tomu své lokální pobočky. Některé z nich ale existují jen na papíře. Nemají žádné otevírací hodiny, by ani žádné zaměstnance. Existují ale záznamy o tom, že některé banky skrze tyto pobočky vydělávají miliardy korun.

Boj s EU

Problém si uvědomuje i EU, která už delší dobu s těmito praktikami bojuje. Od roku 2015 tak platí direktiva, díky níž musí všechny banky jako součást finančních uzávěrek zveřejňovat i data za každou zemi. Právě to otevřelo diskuzi o tom, jak vlastně některé evropské banky optimalizují svoje příjmy.

Banky si nejraději zakládají offshore společnosti na Maltě. O něco populárnější jsou ale Kajmanské ostrovy, kam díky mírným daňovým podmínkám míří firmy z celého světa. Trendem posledních let se ale stávají i tradiční evropské destinace jako je Irsko nebo Lucembursko. Právě tam si jsou totiž některé velké společnosti schopné vyjednat daňové úlevy, díky nimž z tohoto přesunu profitují obě strany.