Současný stav silné koruny může o něco prodražit dovolenou v České republice pro zahraniční turisty. Jaký milník zaznamenala naše měna v poslední době a jaký se očekává vývoj nyní?
Koruna na svém maximu
Po loňské červnové intervenci z produkce České národní banky si koruna držela upevňující tendenci. Již v závěru roku se tak dostala její hodnota na maximum za uplynulou dekádu. Koruna se tak pohybovala v kurzu 24,58 korun za euro. Vůči dolaru si naše měna polepšila o devět haléřů a dostala se na úroveň 21,68 koruny za dolar. Kurz euro, kurz dolaru i kurz zloty se tak dostaly do jiných úrovní, než na jaké jsme byli dosud zvyklí. Devizy a trhy s nimi na to samozřejmě reagovaly.
Dovolená v Česku pro cizince
V posledních měsících se koruna dostala na desetileté maximum. Nejen inflace, ale také silná měna tak nastolila zdražování služeb v České republice z pohledu zahraniční klientely. Neměla by to ale být silná koruna, kdo bude stát v cestě oživení turismu v naší zemi po pandemické recesi.
Stále se ale dá očekávat, že se zahraniční klientela nebude rozhodovat podle rozličných cen, které nastaly v posledním období. Celková atraktivita naší země a cenově nižší hladina produktů a služeb, než v okolních západních zemích je pro naši krajinu typická, proto bychom se neměli bát poklesu počtů turistů. Samozřejmě na řadu přijdou ještě rozhodnutí naší vlády, která bude dále pracovat s pravidly pro naši ekonomiku v rámci dozvuků pandemie.
Budoucí vývoj
Podle odhadů ekonomů se dá očekávat, že kurz koruny ještě nějakou dobu bude mít tuto silnou pozici a nejméně v prvním kvartálu se dočkáme příznivého kurzu například pro zahraniční dovolenou. Naopak pro cizince bude dovolená u nás představovat mírné zdražení.
Silná koruna a vysoká míra inflace s sebou nese zdražování pro zahraniční hosty.