Silvestrovské oslavy ulehčí peněžence přes pět set korun

Oslavy konce roku a příchod toho nového vzbuzuje u poloviny lidí pocit pořádného pobavení s přáteli. Není se tedy čemu divit, že se nikdo nezdráhá za oslavy utratit více, než je tomu obvyklé. Za jídlo a pití se v průměru utratí přes pět set korun. Muži si, ale dopřávají mnohem více a mnohdy utratí o dvě stě korun víc než ženy. Jen pro minimum lidí jsou silvestrovské oslavy dnem jako každý jiný.

Místo kde strávíte poslední okamžiky starého roku a první hodiny toho nového záleží na mnoha okolnostech. Kromě vašich osobních preferencí záleží také na vaši finanční situaci. Vánoce totiž znamenají značné finanční výdaje a nezbývá tolik výdajů na rozhazování. Nejlevnější varianta je trávit Silvestra doma nebo u přátel. Kolem 60 procent lidí zůstává na nový rok doma, mezi nejčastější věkovou skupinu patři lidí starší 27 let.

Zhruba pětina lidí zůstane u přátel nebo známých. Pro mladší ročníky jsou nejčastější místa k oslavě nového roku bary, restaurace nebo s přáteli na chalupě. Pokud tedy plánujete strávit Silvestra na horách, vyplatí se o pronájem pokoje v penzionu či horské chatě podělíte s přáteli a tím tak ušetříte. V průměru se ceny pohybují kolem 400-600 korun na osobu.

Tři čtvrtiny lidí plánuje za oslavy utratit zhruba pět set korun, tedy stejnou částku jako většina lidí utratila loni. Jen kolem patnácti procent lidí chce letos za oslavy ušetřit, nejvíce tento trend koluje mezi mladými lidmi. Významným rozdílným pohledem na oslavy je vidět mezi ženami a staršími ročníky ty se chystají utratit jen něco kolem 400 korun.

Další fenomén spojený se Silvestrem je nákup zábavní pyrotechniky, tu plánují kupovat především muži. Průměrné náklady na takový novoroční ohňostroj se pohybuje kolem 549 korun. Nejčastější nákup pyrotechniky pochází ze supermarketů, kde lze najít všechny druhy ohňostrojů. Zábavní pyrotechniku letos nakoupí každý desátý člověk.