Rozdíl mezi vaginální mykózou a kvasinkovou infekcí

Vaginální mykóza či kvasinková infekce je zdravotní obtíž spojená s intimními partiemi. Patří mezi ně i pochva. Mezi projevy patří svědění, pálení a bolest v oblasti intimních partií a výtok různé konzistence a barvy. Jaké jsou příčiny, příznaky a prevence?

Vaginální mykóza – příčiny, příznaky, léčba

Vaginální mykóza – kvasinková infekce nebo kandidóza, několik pojmů pro stejnou zdravotní obtíž, za kterou stojí kvasinky. Ty se v našem těle vyskytují běžně. Jakmile však dojde k jejich přemnožení, nastává problém v podobě infekce.

  • Příčiny

Proč se kvasinky v našem těle mohou přemnožovat? Důvodů je hned několik. Patří mezi ně nezdravý životní styl, špatná životospráva s vysokým obsahem cukru a bílé mouky a nedostatkem zeleniny a ovoce, stres, málo pohybu, nekvalitní spánek, nevhodná intimní hygiena a vlhké prostředí, které vytváří těsné oblečení vyrobené ze syntetických materiálů.

Mezi další příčiny, proč se kvasinková infekce objevuje, patří menopauza, hormonální terapie nebo užívání antibiotik.

  • Příznaky

Bolest v oblasti intimních partií i při pohlavním styku, výtok husté konzistence a bělavé barvy, svědění a zarudnutí intimních partií.

  • Léčba

Vhodné přípravky určí lékař. Důležitá je správná intimní hygiena. Také jídelníček hraje nezanedbatelnou roli.

Prevence

Vhodné přípravky určené pro intimní hygienu nabízí značka GYNELLA®. Co se oblečení týká, mělo by být prodyšné a vyrobené z přírodních materiálů. Důležitá je podpora imunity, kterou zajistí ovoce s nižším obsahem cukrů a zelenina. Do jídelníčku je vhodné zařadit libové maso, pohanku, jáhly, quinou nebo špaldu. Dobrou volbou jsou ořechy a semínka, malé množství mléčných produktů zakysaných, s obsahem probiotik. Důležitý je také pitný režim, mohou pomoci bylinné čaje (zázvorový, mátový). Vyvarovat bychom se měli stresu a tělu dopřávat dostatek odpočinku.