Proč mají lidé v důchodu stále méně peněz?

peníze v důchodu
peníze v důchodu

Stále častěji se setkáváme s tím, že jsou důchodci v tíživé životní situaci. Bohužel to není pouze z důvodů nízkých důchodů v České republice. Největším problémem jsou pro důchodce jejich potomci, kteří se dostanou do finanční krize jako první a následně s sebou stáhnou i zbytek rodiny, když je žádají o peníze. Nejedná se o žádná malá čísla, ale naopak o velmi mnoho situací, kdy k tomuto špatnému řešení dochází.

Důvody nedostatku peněz

Lidé pobírající starobní důchod neradi hledí, jak jejich děti nebo vnuci živoří, tak jim půjčí mnohdy sami, ale většinou se je sami potomci snaží přesvědčit, aby jim na dluhy zapůjčili potřebný obnos. Minulý rok bylo zaevidováno téměř 70000 případů exekuce na starobní důchod. Jedná se tedy o velký problém. Mladí lidé nedokáží odhadnout své možnosti a zbytečně se pouštějí do velkých rizik, která dobrovolně podstupují. Počet exekucí na důchod se zvyšuje každý rok až o 10%. Podle statistik je dluh každého seniory v průměru 47200kč.

Mnoho mladých lidí by mělo lépe zvážit své možnosti a především by si neměli půjčovat velké sumy peněz, které nejsou schopni splatit. Pokud si mladí potřebují půjčit peníze, tak je mnohem lepší variantou využít drobných půjček. Drobné půjčky se mnohem jednodušeji splácí, jelikož se každý týden, nebo měsíc, jedná pouze o malé částky.

Samotná výše starobního důchodu je velmi malá a důchodci si za něj obvykle zaplatí bydlení, jídlo, ošacení, léky a nezbude jim prakticky nic. V případě, že si potomci půjčí od svých rodičů nebo prarodičů, tak by měli brát ohled na to, že dali do sázky i jejich finance a jejich klidný život. Než se rozhodnout v tíživé situaci oslovit své příbuzné, kteří na tom nejsou o mnoho lépe, tak je lepší se spolehnout na různé instituce, které poskytnou peníze i bez nahlížení do registru.