Platit hotově u pokladny je dnes již zastaralá věc

Dostáváme se do doby, kdy placení bankovkami a hledání mincí po kapsách bude přežitek. Bezkontaktní karty, díky kterým můžete platit nákup do 500 korun pouhým přiložením k terminálu na pokladně, se těší čím dál větší oblibě a pomalu začínají vytlačovat hotovostní platby.

Od konce roku 2011 vydaly tuzemské banky přes 800 tisíc kusů bezkontaktních karet, další tisíce přibudou v novém roce. Velké oblibě se těší i nové technologie jako je bezkontaktní platba mobilem.

Je zřejmé, jak rychle roste počet prodejen schopných bezkontaktních plateb, bude klesat i počet výběru z bankomatu. Již dnes je v České Republice přes více než patnáct tisíc terminálů a každým dnem toto číslo stoupá. Banky nejsou pozadu a ve své nabídce jich má více jak polovina bank u nás.

Lidé mohou platit bezkontaktními kartami ve většině nákupních center, ale i hobbymarkety, lékárny, čerpací stanice a další.

Velký růst zájmu klientů o bezkontaktní způsob placení hlásí většina bank. U některých bank jsou pak čísla skutečně ohromující. V loňském roce se uskutečnili transakce za 813 miliónů korun a celkový počet transakcí přesáhl statisíce.

Pokud se vám nelíbí možnost bezkontaktní platební karty, můžete zkusit novinky placení mobilem. Tato metoda umožňuje vložit platební karty do mobilního telefonu a pak jej následně používat k placení. Aplikace umožňuje především placení ve více než 2000 internetových obchodech, ale míří i do kamenných obchodů.

Banky se k těmto kartám staví velmi kladně a považují to za bezpečnou metodu placení. Na rozdíl od kontaktních karet není potřeba dávat kartu pryč z ruky a je tak minimalizována možnost zcizení údajů z karty. Při zcizení a zneužití bezkontaktní karty riziko nese banka a klient se tak nemusí bát o své peníze, neboť mu uhradí všechny bezkontaktní platby. Podmínkou je blokace karty klientem.