Muži při výběru hypotéky mají poslední slovo

Každý mladý pár, který chce mít společné bydlení, musí vyřešit otázku financování bydlení. Nejčastější úkony ohledně financování je placení nájmu, hypotéky nebo i výběr vybavení či oprav. Podle nedávných průzkumů však mají české páry rozdílný pohled na podíl financování bydlení.

Informace hovoří jasně, pravidelné platby platí pouze nebo většinou jeden z partnerů. Přitom však ženy připouští, že poplatky často hradí společně s partnerem na půl. Celkové pohledy na financování podle pohlaví jsou zajímavé a často se najde plno rozporů. Jedním z příkladů je placení elektřiny, tu podle mužů platí 41 procent z nich. Ženy však tvrdí, že pouze 25 procent toto činí. Nájem hradí společně tři pětiny domácností podle žen. Mužská část populace toto číslo snižuje na polovinu. Jedna shoda se však najde a to v placení pohonných hmot a oprav, v tom jasně vévodí muži.

Necelých padesát procent domácností má již zkušenosti s půjčkou či hypotékou na bydlení. Muži se domnívají, že jsou to oni, kdo má poslední slovo při výběru hypotéky. Ženy opět shodně potvrzují, že jde o společný výběr.

Pořídit si hypotéku je závazek na dlouhá léta a proto je vždy dobré sehnat si potřebné informace před podpisem jakékoliv smlouvy. Nejčastěji české domácnosti chodí pro informace do banky, případně se obrátí na internet nebo na příbuzné a přátelé.

Ani při získávání informací o půjčkách a hypotékách se muži a ženy neshodují. Ženy dávají přednost nejčastěji osobnímu kontaktu s bankéřem oproti mužům, kteří raději hledají informace na internetu. Veškeré papírování a smlouvy by téměř polovina dotázaných řešila nejraději sami. Ženy radši vše vyřizují společně s partnerem.

Více než padesát procent párů se rozhoduje o investicích do vybavení domácnosti společně, zase jsou t, ale muži kdo si myslí, že konečné slovo při výběru mají oni. Žena pak má rozhodovací slovo při výběru barev a designu výrobku.