V době ekonomické nestability Češi nepolevují ve sjednávání úvěru a dále si půjčují. Přesto, ale dbají na bezpečnost a jistotu, proto si výšku splátky určují podle rodinného rozpočtu, která je neohrozí. Průměrná měsíční splátka se pohybuje kolem dvou až třech tisíc korun, a to bez ohledu na výšku půjčky.
Bez ohledu na to jak vysokou půjčku si lidé berou, snaží se, aby výška jejich splátky nepřekročila stanovenou hranici rodinného rozpočtu. Průměrná výška měsíční splátky se pohybuje kolem 2 500 korun měsíčně. Přes dvacet procent lidí, si radši zvolí delší dobu splácení jen proto, aby se dostali na průměrnou splátku okolo dvou tisíc korun.
Jen za první čtvrtletí tohoto roku si Češi zažádali o půjčky v celkové výši 228 milionů korun. Průměrná výše žádosti o půjčku je kolem 85 tisíc korun a doba splácené je delší než čtyři roky (49,7 měsíce). Průměrným žadatelem o půjčku je muž ve věku 37,5 roku a jeho průměrná úroková sazba činí 25,9%. Největší procento lidí si půjčuje na 48 měsíců (20 procent) nebo na 72 měsíců (19 procent). Díky společnostem, které půjčují i lidem, kteří jsou zapsáni v registru dlužníků, klesla průměrná výše půjčky, ti si totiž půjčují nižší částky, aby byli schopni včas splácet. Pokud bychom nezapočetli podíl těchto firem na trhu, byla by průměrná výše půjčky kolem 98 165 korun a průměrná splatnost by se pohybovala u necelých pěti let (56,5 měsíce).
Rozdíly v půjčování peněz je i mezi pohlavími. Žena, která žádá o půjčku, se průměrně spokojí s částkou o 11 200 korun nižší než muž. Muži si naopak dovolí splácet více než ženy, přesněji o 510 korun více. Ženy mají zase v průměru o 1,7 procent nižší úrokovou sazbu oproti mužům, ty zaplatí na půjčkách o 3700 korun více. Poměr mezi muži a ženami v záznamech registru dlužníků je na stejné úrovni.