Lichva se v zemi rozmáhá díky mnoha faktorům. Nejvíce však bují na severu republiky a to jak na Moravě, tak v Čechách. Nejvíce postižené místo lichvou je Ústecký kraj ten drží současně i prvenství co do počtu dlužníků, prosící soudy o částečnou ochranu před věřiteli. Na to navazuje i počet osobních bankrotů, které je zde největší stejně jako v Moravskoslezském kraji.
Středočeský kraj pak doplňuje předchozí dvojici v počtu osobních bankrotů. Nejčastějším případem pro lichvu bývá odmítnutí žadatelů o nebankovní půjčku, kteří se pak velmi snadno nachytají na lichvářské praktiky. Mnohdy ze stokorunové půjčky od lichváře stane sedmi tisícový dluh. Není se tedy čemu divit, že se proti těmto praktikám nejdůrazněji postavili soudci v Ústí nad Labem a Ostravě. Díky tomu narostl nápor elektronicky podávaných žalob.
Lichváři se netají tím, že půjčí každému, i když nemá žádný příjem. Často se tak soudci setkávají s případy, kdy jde nejspíše o lichvu, ale nelze to před zákonem prokázat. Případy praxe jsou mnohdy děsivé a zarážející. Lidé ve finanční tísní, mnohdy podepíši nesmyslné smlouvy a toho lichváři nejčastěji využívají. Jedním z případů bylo i úmyslné podepsání smlouvy na půjčku půl miliónu korun, ale konečná částka činila jen 400 tisíc korun. To nebylo, ale vše co smlouva obsahovala.
Kromě standardního 17 procentního úroku byl přidán i šedesáti procentní úrok za prodlení, a aby to nebylo málo i smluvní pokuta 200 tisíc korun. Splácení bylo navrhnuto na pouhé tři měsíce. Krom samotné smlouvy se často objevují a podepisují smlouvy o převodu práva nemovitosti dlužníka. To znamená, že pokud dlužník nebude splácet, dojde k prodeji předmětné nemovitosti v dražbě. Když dlužník neuhradí přesně v termínu jednu jedinou splátku, tak se nemovitost prodala výrazně pod cenou své mateřské akciové společnosti. Ta následně prodá nemovitost s dvojnásobným ziskem.