Kam investovat peníze?

Než se člověk začne rozhodovat, je dobré si vše řádně promyslet a případně dát na rady zkušených odborníků. Na webových stránkách Investitura.cz můžete zjistit informace a rady, kam investovat peníze, aby byly co nejlépe zhodnoceny v čase. Tento web je prostě určen pro každého, kdo se zajímá o možnosti investování zejména do akcií, komodit nebo nemovitostí. Zkušený tým analytiků a redaktorů přináší na těchto stránkách pravidelné nejdůležitější informace ze světa financí, včetně analýz, rozborů a aktuálních zpráv o investičních kurzech.

Jak postupovat?

Před rozhodnutím si nejprve stanovte tzv. Investiční horizont, což je období, ve kterém očekáváte, že vaše investice bude do daného produktu uložena. Prostě je to čas, kdy na peníze v investici nebudete sahat. Klasicky se tento horizont udává podle výše částky, kterou chcete do produktu uložit. Může to být 1 měsíc, 1 rok nebo i více let. Čím delší si investiční horizont stanovíte, tím větší bude riziko zhodnocení peněz.

Další kroky

Po stanovení investičního horizontu je nutné se rozhodnout, jaké riziko jsem ochoten podstoupit. Určitě neplatí přímá úměra mezi tím, že čím rizikovější investice, tím větší výnos. Například u akcií se může stát, že v dlouhém období obvykle rostou, ovšem zrovna v dnešních dnech spíše klesají. Proto musí být člověk opatrný, aby se nedostal do existenčních potíží.

Kam tedy investovat?

Důležité je také to, zda jde o jednorázovou sumu například z dědictví, nebo zda si budu odkládat pravidelně určitou částku z výplaty. Taky je možná kombinace obojího. Pokud myslí člověk investování vážně, je ideální odkládat z výplaty stranou alespoň 10%, nejlépe však třeba 30%. Pak už zbývá jen se rozhodnout, do jak rizikových a potenciálně výnosných aktiv budu peníze investovat.

Kam investovat 10.000 Kč?

Možností je několik a proto je dobré takovouto investici diverzifikovat. Nejhodnější variantou jsou akcie, ideálně akciové indexy, nebo ještě lépe několik akciových indexů či košů akcií. Dobrým nástrojem pro drobné investory je Portu, kde je možné investovat na burze za poplatek 1% ročně. Za tímto nástrojem stojí silná česká investiční společnost Wood and Company. Portu je diverzifikovaný jednoduchý nástroj, který drobného investora ochrání i před kurzovými riziky spjatými s investování zejména na americké burze.