Dostat se do finančních potíží není ničím neobvyklým. Řešením může být bankovní či nebankovní půjčka, případně spotřebitelský úvěr. Ten dnes poskytují nejen banky, ale i mnohé nebankovní subjekty. Bankovní spotřebitelský úvěr je výhodný zejména tím, že slouží na pokrytí nenadálých výdajů, které bance nemusíte zdůvodňovat. Prostě jej můžete použít na nákup auta či jiného spotřebního zboží, na pořízení či rekonstrukci bydlení, nebo na zaplacení dovolené. Jedná se tedy o neúčelový úvěr, na rozdíl od účelového, u něhož je nutné použít peníze na zaplacení dohodnutého účelu.
Jak si najít nejvýhodnější úvěr
Díky internetu dnes nemusíte obcházet jednotlivé bankovní domy a zjišťovat podmínky poskytnutí spotřebitelského úvěru. Tento již překonaný způsob by vám zabral nejméně celý den. Dnes můžete využít weby, které tuto mravenčí práci již za vás vykonaly a vy si můžete vybrat spotřebitelský úvěr podle svých potřeb a představ. Příkladem je portál Ušetřeno.cz, nabízející praktické online kalkulačky pro výpočet podmínek úvěrů. Patří mezi ně také kalkulačka spotřebitelského úvěru nebo přehledné seznamy bankovních spotřebitelských úvěrů. Je dobré se zajímat o co nejnižší výši RPSN (roční procentní sazba nákladů), protože zahrnuje kromě úroku také poplatky související s vedením úvěru.
Co je smluvní zástavní právo
Zástavní právo obecně je institut, umožňující cizí osobě získat práva k věci, kterou vlastní někdo jiný. Prostě pokrývá pohledávku věřitele pro případ, kdyby dlužník svůj dluh nesplácel. Zástavou může být nejen nemovitost, ale i věc movitá, obchodní podíl, cenný papír, soubor věci, pohledávka nebo jiné majetkové právo. Nejčastěji vzniká zástavní právo na základě smlouvy, která musí být písemná. Smluvní zástavní právo je používáno k zajištění hypoték, ale i spotřebitelských úvěrů.
Závěrečné shrnutí a doporučení
V případě nedostatku peněz a potřeby nenadálých výdajů je půjčka vhodným řešením, ovšem jen pro toho, kdo má zajištěný stálý příjem a je schopen půjčku řádně splácet. Na finančním trhu jsou nabízeny jak bankovní, tak nebankovní půjčky. Banky nabízejí spotřebitelské úvěry, u kterých nemusíte udávat účel použití peněz. V případě nebankovních půjček je třeba vybírat s opatrností. Zejména se zaměřit na zápis dané společnosti v obchodním rejstříku, ověřit si pravost adresy a případně si zjistit reference a zkušenosti jiných osob.