Zadluženost Čechů roste: Jak jsme na tom aktuálně?

Máte nějaký ten dluh? Vaše odpověď bude nejspíše kladná. Finanční závazky jsou v současné době bohužel jakousi nemilou samozřejmostí. Hovoří o tom nejen aktuální statistiky, ale především srovnání s obdobím před nějakými 20 lety. Pokud se vám tato informace zdá poněkud nereálná, jste na omylu. V následujících řádcích se na vývoj dluhu týkajícího se obyvatel České republiky podíváme poněkud podrobněji. K jakým změnám došlo?

Uběhlo 20 let a dluh stále roste

Zabývat se budeme obdobím od roku 1997 do roku minulého. Uběhlo 20 let a dle průzkumu společnosti EOS KSI si bere půjčky stále více lidí. V potaz můžeme brát především fakt, že v roce 1997 každý obyvatel v průměru dlužil 10 000 korun. Za 20 let později dluh narostl několikanásobně, a to velmi solidně. Konkrétně dluh v průměru činil 135 000 korun. Je sice jasné, že částka každého na první pohled překvapí, nicméně musíme přihlédnout k tomu, že situace se rapidně změnila. Zvýšily se platy a samozřejmě naznaly změn i ceny komodit na trhu. Roli hrají pochopitelně i třeba konsolidace půjček.

Procentuální vyjádření je přesnější

Mnohem přesnější je vyjádření prostřednictvím toho, kolik peněz je třeba vynaložit na dluh z platu. Budeme-li brát v potaz roční výdělek, v roce 1997 z něj pokrylo dluh 8 % jeho výše. Dnes se dostáváme na 40 %. Co za tím stojí? Možná si myslíte, že jde hlavně i nebankovní půjčku, nicméně není tomu úplně tak. Jedná se spíše o úvěry dlouhodobého charakteru, tedy půjčky ze stavebního spoření a hypotéky. Jak je to s celkovým objemem dlužné částky? V roce 1997 dlužili obyvatelé ČR 110 mld. korun. Dnes se jedná o 1400 mld. korun. Rozdíl je tedy znatelný.

Jednoduché úvěry jako cesta do dluhové pasti

Hodně důležitou roli hrají také rychlé půjčky nebankovního charakteru. Ty jsou neskutečně lákavé a mnohé lidi dostanou rychle do dluhové spirály. Vzít si takovouto půjčku může skoro každý. Vždyť nezaměstnanost je minimální a průměrný plat vzrostl od roku 1997 doslova rapidně. V tomto roce činil 13 200 korun, zatím co v loňském roce 31 600. Dle ekonomů se má ještě zvyšovat…