Jsou Spojené státy na pokraji obchodní války?

Během kampaně prezident Trump slíbil svým voličům, že se postará o vyřešení obchodních problémů, se kterými se Spojené státy potýkaly po řadu let. Trump je odhodlaný nahradit stávající dohody bilaterálními dohodami ve prospěch USA. Jasně se zaměřuje na obchodní deficity Spojených států s ostatními zeměmi. Nechce však pochopit, že Spojené státy nemají potřebné pracovní síly ke zvýšení vývozu.

U kterých vývozů dochází k nárůstu?

Nejvýraznější nárůst, co se amerického exportu týče, zaznamenala ropa. Spojené státy jsou v současné době s produkcí 10,8 milionů barelů denně druhým největším producentem ropy na světe. USA začala vyvážet ropu před dvěma lety. Do té doby byl povolen pouze vývoz ropných produktů, jako jsou benzín a topný olej. Trump má v úmyslu zvýšit export oceli a hliníku a nedávno zavedl tarify na ocel a hliník z Kanady, Mexika a EU. Obchodní rétorika se rozjíždí na plné obrátky a USA se ocitají na pokraji obchodní války.

Zaostřeno na Kanadu

Obchodní záležitosti jsou i nadále v centru pozornosti kvůli konfrontačnímu tónu prezidenta Trumpa v Kanadě. Po rychlé schůzce G-7 prezident uvedl, že jej kanadský premiér bodnul do zad a stáhnul prohlášení o pokračování v práci na obchodování podepsané všemi sedmi členy. Prezident, kterého rozhořčily výroky kanadského premiéra uvedl, že tyto problémy budou „stát kanadské občany spoustu peněz“. V souvislosti s tím se obchodní poradce Bílého domu Navarro omluvil za své poznámky o „zvláštním místě v pekle“ pro světové vedoucí představitele za to, že bodli prezidenta do zad. Později přiznal, že měl na mysli kanadského premiéra Trudeaua.

Jak tarify ovlivní ekonomiku USA?

Volný obchod byl vždy páteří americké ekonomiky. Teď se zdá, že Trumpova mantra „Amerika na prvním místě“ znamená spíše „Osamělá Amerika“. Umí se zlobit na obchodní partnery a přitom je stále v situaci, kdy potřebuje jejich pomoc. Namísto spolupráce s přáteli se pokouší zapůsobit na Rusko a Severní Koreu. Tarify budou mít dopad na růst. Daňové škrty pomáhají vylepšit americkou ekonomiku, existuje však řada oblastí, které tarify spíše omezují. Zatímco Spojené státy zvýšily clo na ocel a hliník, Čína zvýšila clo na sójové boby, v důsledku čehož jsou zemědělci ve Spojených státech méně konkurenceschopní. Ceny komodit, jako je například sója, jsou uvedeny na platformě iFOREX.

Shrnutí

Vypadá to, že na prahu Spojených států číhá obchodní válka. I přes silný růst utlumí obchodní válka činnost, což oslabí řadu segmentů americké ekonomiky. V centru pozornosti je nyní NAFTA a bez dohody s největšími obchodními partnery Spojených států by mohlo potenciálně dojít k oslabení jejich ekonomiky.