5 základních pravidel při výběru půjčky

Letní dovolená, nečekaná oprava auta nebo nákup nezbytných domácích spotřebičů – právě takové situace za nás nejčastěji řeší nejrůznější půjčky. Pokud si v tomto světě připadáte jako úplní nováčci, nejspíš jste ze všech těch společností, nabídek, úroků a spousty dalších informací pěkně zmatení. Pokud se však budete řídit následujícími pravidly, tak si svou cestu za tou nejvhodnější půjčkou podstatně zkrátíte.

1. Zvažte, zda půjčku skutečně potřebujete

Vzhledem k tomu, jak prezentují půjčky v reklamách, by se mohlo zdát, že vyřeší všechny vaše problémy. V praxi se však většina z nás jistě shodne na tom, že rychlá půjčka na pořízení luxusní dovolené, nejchytřejšího mobilního telefonu nebo splácení jiných úvěrů není tím nejchytřejším rozhodnutím. Svůj účel si tedy určitě dvakrát promyslete, než se k něčemu upíšete a zbytečnosti jako spotřební elektroniku či dovolenou raději odložte na později.

2. Informujte se o veškerých poplatcích

Mnoho lidí si myslí, že půjčkou získají peníze, avšak realita je zcela opačná. Ano, sice budete moci vyřešit vše potřebné o něco dříve, ale také vás to bude něco stát a v některých případech to není zrovna málo. Teď si možná říkáte, že stačí, když najdete půjčku s nízkým úrokem. Ten však sám o sobě vůbec nic neznamená, proto byste spíš měli hledět na roční procentní sazbu nákladů (RPSN), která nezahrnuje pouze úrok, ale i všechny případné poplatky, které jsou s danou půjčkou spojené.

3. Srovnejte všechny nabídky

Jakmile si uděláte jasno v tom, že úvěr skutečně potřebujete, a zjistíte, jaké máte k dispozici nabídky, můžete se pustit do jejich porovnávání. Buď si podmínky můžete vypsat a zhodnotit manuálně, což vám pravděpodobně zabere dost času, nebo můžete využít srovnání nebankovních půjček online. Kromě úroků a běžných poplatků jsou důležitým kritériem také termíny splátek a to, jak budou jednotlivé společnosti postupovat v případě, že se se splátkou zpozdíte.

4. Ujistěte se, že vám výše splátek vyhovuje

Uzavření úvěru je opravdu velký závazek, a to zejména v případě, že se jedná o vyšší částku. Právě z toho důvodu je více než důležité, abyste si správně nastavili výši měsíční splátky. Stačí, když si vezmete tužku a papír, sepíšete si veškeré příjmy a pak od nich odečtete součet všech výdajů. Ovšem pozor, výše splátky by neměla být stejná jako váš výsledek. Také byste si měli pravidelně tvořit finanční rezervu, abyste dokázali platit své závazky, i když vás potká nemoc, ztráta zaměstnání nebo jiná nepříjemná situace.

5. Pečlivě si přečtěte smlouvu

Často se setkáte s půjčkami, které přicházejí s neuvěřitelně výhodnými podmínkami, tedy alespoň v reklamě nebo na webových stránkách. Skutečnost však může být úplně jiná, proto byste se měli ujistit, že jsou ve smlouvě uvedené stejné úroky, poplatky a termíny splácení jako ty, na kterých jste se domluvili se zprostředkovatelem či poskytovatelem půjčky. Za žádných podmínek nepodepisujte nic, čemu nerozumíte. Raději si dejte na čas a najděte ve svém okolí někoho zkušenějšího, kdo vám s procházením smlouvy pomůže.

Jak vidíte, existuje mnoho faktorů, které je při hledání té správné půjčky brát v potaz. I tak ale počítejte s tím, že se nic neobejde bez komplikací. U hypoték a půjček, jejichž splácení se může protáhnout i na několik let, zvažte také pojištění schopnosti splácet. V případě ostatních úvěrů se snažte být předvídaví a na případné nepříjemnosti se dopředu připravte.