Finanční produkty pro děti

finanční produkty pro děti

Většina finančních produktů na trhu je zaměřená na dospělé, protože bankovní i nebankovní instituce dobře vědí, že právě z dospělých lidí může získat nejvíce peněz. Finanční produkty jsou ovšem dostupné i pro děti. Jedná se o produkty, které mohou rodiče uzavřít svým dětem a to již od narození. Mezi nejpopulárnější patří stavební spoření.

Stavební spoření je jedním z produktů, který se nezletilým velmi často uzavírá. Rodiče ukládají svým potomkům peníze na účet a ti dostávají příspěvek od státu. Velmi často se ovšem stává, že se rodiče rozvedou a poté se vede spor o to, kdo bude na toto spoření platit. Jelikož se v České republice rozvádí každé druhé manželství, tak se jedná o častý problém.

Finanční negramotnost

Jak průzkumy ukázaly, tak mladí Češi jsou ve světě financí velmi nevzdělaní, ale jejich rodiče jim i přesto zakládají různá konta. Již od mladým novorozencům je možné zakládat speciální konta, obvykle již samotné názvy kont naznačují, že se jedná o dětské účty. Tento trend se obtiskl ovšem spíše do movitější části obyvatelstva, zbytek považuje dětská konta za zbytečná.

Nástup prvních bankovních účtů bývá nejčastěji v období puberty, kdy mladí pracují na brigádách a chtějí si finance někam ukládat. V takovém případě jsou k dispozici i studentská konta. Jejich výhodou je především vedení účtu zdarma, žádné poplatky a drobné dárky, které lze získat při uzavření.

Jedná se ovšem o účty, které je třeba při ukončení studií zrušit a přejít na normální. Dětské účty mají platnost maximálně do 18 let věku, studentské až do 26 let věku.

Dalším z produktů, určený dětem, je pojištění proti úrazu. Děti se velmi často zraní, nejsou to pouze odřená kolena, ale velmi často zlomeniny, vyražené zuby aj. V takovém případě lze získat i zajímavé částky za každý úraz. Pojištění pro děti jsou levná a jejich výhodou je i to, že si mladiství zvyknou být pojištěni a tak v úrazovém pojištění často pokračují i sami v dospělosti.