Pokud cestujete do zemí, kde se dá předpokládat dobrá vybavenost platebními terminály a bankomaty, vyplatí se vzít si sebou platební kartu, než se starat o velkou hotovost. S kartou získáte při placení lepší kurs, než při nákupu valut a za platbu kartou u obchodníka neplatíte. To jsou všechno výhody platební karty. Ovšem má to i svá rizika. Jelikož budete odkázáni pouze na platební kartu, můžete se snadno ocitnout bez prostředků, pokud ji ztratíte, nebo vám ji někdo odcizí. Co v takové situaci dělat?
Hlavně opatrnost
Aby k takové nemilé situaci nemohlo dojít, je nutné si kartu neustále hlídat a při placení nikomu nedovolit, aby ji odnesl z vašeho zorného pole. Kartu si kontrolujte i několikrát denně, jelikož čím dříve její ztrátu zjistíte, tím méně času poskytnete zlodějovi nebo náhodnému nálezci, aby ji zneužil.
Blokovat
Co dělat když chcete kartu blokovat? Podle zákona o platebním styku nesete za svou zneužitou kartu odpovědnost do 150 eur do doby, než ji zablokujete u banky. Banky provozují zákaznickou linku, jejíž číslo si ještě před dovolenou zjistěte. Jste-li si jisti, že se jedná o krádež či ztrátu, blokuje se karta trvale a banka vám vydá novou. Pokud se domníváte, že jste kartu nechali třeba v hotelu v zásuvce nočního stolku, lze ji blokovat dočasně do vašeho odvolání. Ne všechny banky to však umožňují. Alternativou pro dočasnou blokaci může být i nastavení limitů karty na nulu do doby, než ji najdete, nebo zjistíte její ztrátu.
Některé banky vám při oznámení blokace karty sdělí tzv. zákazový kód jako důkaz, že jste ztrátu své karty nahlásili. Pro případný spor s bankou o pravdivosti nahlášení je to velice užitečné.
Za zaslání karty či peněz do zahraničí zaplatíte
V případě ztráty karty vám banka může do zahraničí zaslat novou kartu nebo hotovost na nejbližší spřízněnou pobočku. Máte-li embosované platební karty VISA nebo MasterCard, můžete při jejich ztrátě v zahraničí využít tzv. Emergency service. Služba umožňuje zablokovat kartu a požádat o tzv. emergency card nebo o jednorázovou finanční výpomoc. Musíte však zavolat do mezinárodního centra pro danou kartu a připravit se na komunikaci v angličtině.
Za zaslání karty nebo hotovosti do zahraničí zaplatíte většinou poplatek ve výši několika tisíc korun. Tento výdaj může pokrýt pojištění proti ztrátě či krádeži karty, které se před cestou na dovolenou vyplatí. Alternativně lze využít např. službu Western Union, kam vám mohou vaši blízcí zaslat peníze. Převod trvá chvilku a služba má po celém světě hustou síť partnerů, kam se mohou peníze zaslat.