Většina důchodců se nikdy nevyhrabe z dluhů

Téměř na sedmdesát tisíc důchodců čeká exekuce, pro některé to znamená doživotní splácení. Přestože pro mnohé důchodce, tu je možnost řešení problému pomocí osobního bankrotu, která jim pomůže smazat větší část závazku, není to dost.

Většině důchodců totiž po odečtení všech splátek a závazků zbytek tak málo peněz, že nemají na zaplacení nových složenek a faktur, například za plyn a elektřinu. Většině kolikrát nezbývá na živobytí ani státem uznané životní minimum.

Důchodci a dluhy

V takovéto situaci žije několik desítek tisíc důchodců, ti přesto neprosí o milodary ani neprosí věřitele, chtějí splácet, i když jenom po troškách. Je to varováním pro všechny, kdo jsou zadlužení nebo na pokraji osobního bankrotu. Proces oddlužení (neboli osobní bankrot) není jednoduchý a ne vždy dokáže situaci zachránit, jak si mnozí dlužníci myslí. Většina lidí se dostane do tíživé finanční situace po té, co odejdou do důchodu. Jejich finanční možnosti se často sníží, díky ztrátě znatelného příjmu, a tak mnohdy nestačí platit za všechny závazky, které mají a nezbývá jim než si půjčit.

Jediným východiskem je požádat soud o osobní bankrot jenže mnohdy trvá roky. Poslední oddlužení, které soud schválil, je určeno na pět let. Důchodcům se během této doby strhávají určená procenta z příjmů pro věřitele. Většina dlužníků je v pokročilém věku a má tak strach, zda se oddlužení dožijí. Důchodci zdaleka vše nevrátí. Soud odpouští určitá procenta ze všech přihlášených pohledávek. Takové odpuštění se ruší v případě výhry ve sportce, to by museli vrátit vše.

Většině důchodců i přesto nezbývá moc peněz. Po zaplacení všech nutných výdajů mimo osobní bankrot jim často zbývá minimální finanční hotovost, kterou musí splácet jiné pohledávky. Pomoc nemohou najít ani u příbuzných či dětí. Ti jsou sami často v tíživé finanční situaci. Většina důchodců si přesto myslí, že si za to můžou úplně sami a tak jim nezbývá než trpět a čekat na lepší zítřky.