Stavební spoření je jedna z možností, jak si šetřit peníze a zároveň je po určité době zhodnotit. Tuto variantu nabízí v České republice šest spořitelen. „Stavebko“ je považováno za snadnou variantu úvěru na potřeby ohledně bydlení.
Co byste měli vědět, než si spoření založíte
- Ujasnit si, zda chcete pouze spořit peníze nebo je využít na bydlení. Pokud se jedná jen o spoření, není nutné ukládat vysoké částky. Postačí vklady měsíčně rozdělit tak, aby roční suma byla stanovené minimum pro získání státní podpory.
- Abyste měli nárok na státní podporu, budete si muset ročně ukládat minimálně 20 tisíc korun.
- Když dosáhnete určité částky, máte nárok na získání úvěru na bydlení.
- Smlouva musí obsahovat postup stavebního spořitelny při uzavírání, změně nebo ukončení spoření. Dále také podmínky, jak získat úvěr ze spoření. A v neposlední řadě také postup, pokud spořitelna zanikne nebo ztratí svoji licenci.
- Smlouva bývá v písemné podobě sepsána na 6 let a po tuto dobu je neměnná.
- Musíte mít jasno v tom, jakou cílovou částku chcete naspořit.
Co stavební spoření přináší
- Největší a zajisté i nejvíce lákavé, bývá státní podpora. Pokud spoříte minimálně šest let, máte nárok na 10 % z naspořené částky každý rok. Nejvíce však dva tisíce korun za rok.
- Stavební spoření má svoji úrokovou sazbu stále vyšší, než je klasické u běžných účtů.
- Stejně jako největším lákadlem je státní podpora a úroky, nejvíce odrazující jsou vysoké a zbytečné poplatky. Hned první poplatky vás čekají při uzavření smlouvy. Někdy je však možné, že je spořitelna odpustí. Další poplatky jsou za vedení účtu. Pokud chcete ušetřit na dalším poplatku, nechte si výpisy z účtu elektronicky a ne poštou.
- Pokud smlouvu ukončíte dříve, než za 6 let, pak nedostanete ani státní podporu a ještě vás čeká uhradit poplatek stanovený spořitelnou za předčasné ukončení. Ten bývá také veden ve smlouvě.
- Státní podporu ani úroky nepodléhají dani.
- Pokud jste šetřili déle jak 6 let, můžete svoje našetřené peníze vybrat a použít na cokoli budete chtít.
- Nemusíte si peníze ukládat pravidelně, jsou povoleny i nepravidelné vklady.
Výběr spoření
Nezanedbávejte výběr a neberte první spořitelnu, která se namane. Porovnejte si, jaké má kdo úroky a hlavně poplatky, také je zapotřebí zohlednit daň z příjmu. Až poté se rozhodujte. Autorem článku je ZOXO, poskytovatel nebankovních půjček.